Zapošljavanje: Diplome pojelo vreme

Bez autora
Nov 05 2012

Trenutno u Srbiji 55.241 građanin ima diplomu fakulteta, ali ne i posao. Ni šanse da ga nađu nisu svima iste. U trci do posla, diplome imaju različito prolazno vreme. Tako će, na primer, plastični hirurg dobiti ponudu za posao čim zakuca na vrata biroa, dok će se profesor opštenarodne odbrane načekati skoro pet godina. Za dobijanje posla danas, diplome fakuteta nesumnjivo donose prednost, ali je činjenica da nisu sva zanimanja atraktivna za poslodavce. Zato će, na primer, anesteziolog dobiti posao u roku od tri meseca, a stomatolog opšte prakse tek za 64 meseca. Sve je više zanimanja koja su danas prevaziđena, a neke je diplome pojelo vreme. Tako danas na birou ima i profesora opštenarodne odbrane i društvene samozaštite, iako je ovaj predmet otišao u zaborav. Ovi će predavači zato dugo čekati novo radno mesto koje bi koliko-toliko odgovaralo njihovim kvalifikacijama. A to će, u proseku trajati, 58 meseci.

Zapošljavanje: Diplome pojelo vremeTrenutno u Srbiji 55.241 građanin ima diplomu fakulteta, ali ne i posao. Ni šanse da ga nađu nisu svima iste.

U trci do posla, diplome imaju različito prolazno vreme. Tako će, na primer, plastični hirurg dobiti ponudu za posao čim zakuca na vrata biroa, dok će se profesor opštenarodne odbrane načekati skoro pet godina.

- Za dobijanje posla danas, diplome fakuteta nesumnjivo donose prednost, ali je činjenica da nisu sva zanimanja atraktivna za poslodavce - objašnjava Dejan Jovanović, direktor Nacionalne službe za zapošljavanje.

- Zato će, na primer, anesteziolog dobiti posao u roku od tri meseca, a stomatolog opšte prakse tek za 64 meseca.

On dodaje i da je sve više zanimanja koja su danas prevaziđena, a neke je diplome pojelo vreme. Tako danas na birou ima i profesora opštenarodne odbrane i društvene samozaštite, iako je ovaj predmet otišao u zaborav. Ovi će predavači zato dugo čekati novo radno mesto koje bi koliko-toliko odgovaralo njihovim kvalifikacijama. A to će, u proseku trajati, 58 meseci.

Poslodavaci se ne otimaju ni oko istoričara umetnosti, pa ovi kadrovi na zaposlenje čekaju tri i po godine, isto koliko traje i strpljenje među diplomiranim inženjerima metalurgije. Profesori defektologije za osobe sa poremećajem u ponašanju prvu platu će dobiti tek za tri godine, a inženjer prerade i obrade drveta za dve i po.

- Veću šansu imaju ili oni sa specifičnim i deficitarnim zanimanjima ili kadrovi koji imaju širok spektar mogućnosti za zapošljavanje, kao što su pravnici i ekonomisti. Njih je najviše na birou, ali je činjenica i da se svi oni relativno brzo zapošljavanju jer su ovi profili uvek potrebni poslodavcima - dodaje Jovanović.

U Nacionalnoj službi za zapošljavanje kažu da nezaposleni koji imaju završen fakultet svakako imaju više prilika da izađu sa biroa od onih koji imaju srednju školu. Obrazovaniji kadar, kada se sve sabere, u proseku čeka 22 meseca, dok je prolazno vreme zanatlija i gimnazijalaca 45 meseci.

Iskustvo prednost

Najveću šansu za posao imaju radnici sa iskustvom, zaključuju savetnici sa biroa, ali čekanje skraćuje i spremnost nezaposlenih da se sami više ”aktiviraju”. U NSZ primećuju i da poslodavci sve veći akcenat daju dodatnim znanjima i veštinama kao što je poznavanje kompjuterskih programa, stranih jezika, ali budući šefovi traže i komunikativnost, sposobnost donošenja odluka...

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik